• Tasuta transport alates 100 eurost
  • Kiire kohaletoimetamine
  • Sisseloginud kasutajatele tavahinnaga tooted -5%

Suvine oht küülikutele - Kärbeste rünnak!

30.07.2019
Suvine oht küülikutele - Kärbeste rünnak!

Suvine oht küülikutele - kärbeste rünnak!

Suvekuudel kimbutab küülikuid kärbeste rünnak (flystrike). See on põhjustatud kärbeste poolt, kes munevad oma munad sinu küüliku, nende väljaheidete või päraku peale. Kui see juhtub, siis munadest kooruvad vaglad, kes toituvad jänese väljaheidetest ja see võib tekitada ebameeldiva kahjurirünnaku, mida on kahjuks raske ravida ja võib muutuda kiirelt surmavaks. Kohe kui avastad oma loomal märke kärbeste rünnakust, tuleks ta viia koheselt loomaarsti juurde.

Kuidas hoiduda kärbeste rünnakust?

Kui haigus tabatakse võimalikult varakult on võimalik küülikut edukalt ravida, kuigi ennetus on parem kui ravim. Efektiivne puurihügieen, tervislik dieet ja hea tervishoid on parim kaitse. Järgi nelja lihtsat nõuannet kindlustamaks, et sinu küülik pole ohus.

Igapäevased kontrollid

Eksamineeri oma küülikut iga päev, olenemata sellest kas nad elavad väljas või toas. Jälgi eriti hoolikalt küüliku peput ja vaata, et karv oleks puhas, kuiv ja kakast määrdumata. Kärbseid meelitab ligi kakane pepu või kõhulahtisus.

Kui küüliku tagumik on must ja ei ole märki kahjurirünnakust, loputa ala ettevaatlikult sooja veega. Kuivata küülik põhjalikult ja pane ta sooja ning kuiva keskkonda (väldi suvekuudel liiga kuumi temperatuure – põhjustab ülekuumenemist). Kui märkad vaklasid, võta koheselt ühendust oma veterinaariga.

Õige dieet

Hoolitse selle eest, et küüliku dieet oleks balanseeritud ning kiudainete rikas. Küülikul peab ees olema palju heina, et vältida kõhuhädasid.

Räpane pepu võib olla märk sellest, et sinu küüliku dieet on kiudainete vaene. Jälgi küüliku väljaheiteid, kuna see annab märku, kas küüliku kõht on korras. Puuris peaks näha olema palju ümmargusi kuivi väljaheiteid. Kui näed pehmeid ja märjemaid palle (mis kleepuvad tavaliselt kokku), siis sinu küülik saab tõenäoliselt liiga palju täiendtoitu ning maiuseid ja liiga vähe heina. Sellised junnid meelitavad kohale kärbseid.

Nende ilmnemisel suurenda heina portsjoneid (võid neid peita erinevate papist tunnelite või mänguasjade sisse, et küülikul oleks lõbusam).

Vaata, et täiendtoidu kogused oleksid õiged. Selleks pead teadma oma küüliku kehakaalu ja andma neile umbes 25grammi toitu iga kilogrammi kohta päevas. Jaga see portsjon kaheks (hommikusöök ja õhtusöök).

Vähenda suhkrustatud maiuste osakaalu ning asenda need roheliste lehtedega. Küülikule on ohutu anda brokkolit, kapsast, spinatit ja värskeid maitsetaimi.

 

Igapäevane hügieen

Vaheta määrdunud aluspanu iga päev – eemalda väljaheited ja märg aluspanu. Must puur ja aluspanu tõmbavad kärbseid ligi. Kasuta ohtralt hea imavusega aluspanu jänese tualeti-alas, et vältida liigset niiskust.

Tee suurpuhastust korra nädalas

Puhasta puuri põhjalikult vähemalt kord nädalas. Eemalda kõik puurist ja võimalusel desinfitseeri kogu sisu.

 

 

 

Allikas: Supreme Petfoods