• Tasuta transport alates 100 eurost
  • Kiire kohaletoimetamine
  • Sisseloginud kasutajatele tavahinnaga tooted -5%

Millised toidud on sinu kassile mürgised?

20.02.2023
Millised toidud on sinu kassile mürgised?

Millised toidud on sinu kassile mürgised?

Kindlasti soovid, et sinu kass saaks parimat kassitoitu vastavalt oma toitumisvajadustele. Kuid mõnikord võib olla kiusatus anda talle enda toidujääke või erilisi maiuseid. Siinkohal peab arvestama, et osad toidud võivad olla talle mürgised. Toome välja kõige mürgisemad toidud kassidele.

 

Sibulad ja küüslauk

Sibulad, küüslauk, šalottsibulad ja rohelised sibulad võivad kahjustada kassi punaseid vereliblesid ja põhjustada aneemiat. Need toidud on tavaliselt mürgised, kui neid süüakse suurtes kogustes, kuid kokkupuude kontsentreeritud sibula- või küüslaugu vormidega, nagu sibulasupp või küüslaugupulber, võib samuti olla mürgine. Kassid, kellel on sümptomid nagu letargia, nõrkus, söögiisu vähenemine, kahvatud igemed ja oranž kuni tumepunane uriin, tuleks viivitamatult viia loomaarsti juurde.

 

Toored munad, toores liha ja kondid

Sarnaselt inimestele võib toore muna või liha söömine põhjustada kassi salmonella või E. coli mürgistust. Haiguse sümptomid varieeruvad, kuid võivad hõlmata oksendamist, kõhulahtisust ja letargiat.

Salmonella ja E. coli võivad kanduda ka inimestele, seega pese pärast toiduvalmistamist korralikult käsi ja hoia oma kass eemal nendest toortoiduainetest. Toored munad sisaldavad ka ensüümi, mis võib põhjustada nahaprobleeme ja karvkatte probleeme.

Hoidu ka toorete luude söötmisest, kuna kass võib nendesse lämbuda, vigastada seedetrakti või kahjustada hambaid.

 

Šokolaad ja kofeiiniga joogid

Kõik me oleme kuulnud, et šokolaad võib koertele surmav olla, kuid see on sama mürgine ka kassidele. Šokolaad sisaldab aineid, mida nimetatakse metüülksantiinideks, mis võivad põhjustada oksendamist ja kõhulahtisust, kõrget kehatemperatuuri, lihasvärinaid, ebanormaalset südamerütmi, kõhuvalu, suurenenud janu ja krampe.

Metüülksantiine leidub ka kofeiiniga jookides ja neid tuleks vältida. Kui sinu kass kogeb neid sümptomeid, siis pöördu loomaarsti poole. Üldiselt on tumedam šokolaad ohtlikum kui piima- ja valge šokolaad.

 

Alkohol ja toores tainas

Alkohoolsed joogid ja toidud, mis sisaldavad alkoholi, võivad kassile ohtlikud olla. See võib põhjustada oksendamist, kõhulahtisust, värisemist, orientatsiooni taju kadumist, hingamisraskusi, koomat ja isegi surma.

Samuti on oluline hoida oma kass eemal toorest tainast. Toores tainas põhjustab kõhus paisumist või tekitab maos alkoholi. Kui arvad, et sinu kass on tarbinud isegi väikest kogust alkoholi, vii ta kohe loomaarsti juurde.

 

Piim ja piimatooted

Kuigi sinu kass võib nautida piima joomist, ei ole see tingimata talle kasulik. Kassidel on raskusi piimas leiduva laktoosi seedimisega, mis võib põhjustada seedehäireid või kõhulahtisust. Enamik kasse puutub laktoosiga kokku ainult ema piimaga, kui nad on kassipojad. Kuna kassipojad joovad oma ema piima vaid mõne nädala jooksul, pole nende seedesüsteemid sageli varustatud laktoosi uuesti talumiseks.

 

Viinamarjad ja rosinad

Isegi väike kogus viinamarju ja rosinaid võib sinu kassi haigeks teha - need võivad isegi kiiresti põhjustada neerupuudulikkust. Oksendamine võib tekkida 12 tunni jooksul pärast allaneelamist. Muud tunnused, mis võivad ilmneda 24 tunni jooksul, hõlmavad letargiat, kõhulahtisust, söögiisu vähenemist, kõhuvalu ja vähenenud urineerimist.

Kuigi pole selge, miks viinamarjad ja rosinad võivad põhjustada kassi neerupuudulikkust, võib isegi väike kogus kassi haigeks teha. Korduv oksendamine ja hüperaktiivsus on varajased tunnused. Kuigi mõnel kassil ei esine kõrvaltoimeid, pole soovitatav anda neile viinamarju ja hoida need ning rosinad köögilaualt või muudelt kohtadelt eemal, kus kass neile ligi pääseb.

 

Koeratoit

Kuigi koeratoit pole kassile mürgine, vajab kass koera jaoks väga erinevat toitainete komplekti. Kassitoidus peaks olema piisavalt A-vitamiini, tauriini, arahhidoonhapet ja valku ning koeratoidus on nende toitainete tase palju madalam. Koerad saavad hakkama madalama A-vitamiini ja valgusisaldusega, kuid kassid mitte. Koerad suudavad toota tauriini ja arahhidoonhapet, kuid kassid peavad neid happeid oma toidust saama. Tauriini piisava koguse puudumisel võivad kassid haigestuda südamehaigustesse, nägemis- ja hambaprobleemidesse.

 

Kuidas takistada ohtlike toitude söömist kassidel

Sinu kassi elu ja heaolu sõltub sellest, millist toitu ta sööb. Tema haardeulatusest mürgiste ja ohtlike toitude eemal hoidmine ning tasakaalustatud toidu söötmine, aitab tema tervist säilitada.

Siin on mõned lihtsad näpunäited, kuidas takistada oma kassi ohtlikke ja mürgiseid toite söömast:

  • Hoia toit kassi haardeulatusest eemal. Uudishimuliku kassi jaoks võib olla vajalik paigaldada kapiustele kassikindlad lukud.
  • Ära luba oma kassil kokkamise või söömise ajal tööpinnale tulla.
  • Ära anna talle toidujääke.

Kui märkad või kahtlustad, et kass on söönud mõnda neist toitudest, vii ta kohe loomaarsti juurde. Kuigi mõned neist toitudest võivad kassile põhjustada vaid kerget ebamugavustunnet, võivad teised olla tema tervisele palju ohtlikumad. Kui sa pole kindel, küsi oma loomaarstilt juhiseid.