• Tasuta transport alates 100 eurost
 • Kiire kohaletoimetamine
 • Sisseloginud kasutajatele tavahinnaga tooted -5%

Liigeste tervis koertel

11.11.2019
Liigeste tervis koertel

Koera liigeste tervis

 

Kõigil, kel on olnud liigestes artriit, võivad öelda, et see on kurnav seisukord, mis kindlalt halvab sinu elustiili. Sama kehtib ka meie karvaste sõprade kohta, koerte liigeste tervis on väga tähtis.

Koerte liigesed ja nende probleemid

Terved liigesed on eluliselt tähtsad, et koer oleks õnnelik ja aktiivne. Mõnel tõul on geneetiliste eripärade tõttu kalduvus liigeste probleemidele, näiteks suurt tõugu koerad nagu saksa lambakoerad, kuldsed- ja labrador retriiverid, bernhardiinid ja teised rasked suured koerad.  Need koerad kannatavad tihti puusa- ja/või küünarliigese düsplaasia käes, mis võib olla väga valulik ja põhjustab kroonilist lonkamist.

Puusaliigese düsplaasia

on haigus puusas, kus puusanapp on väärarenguga ning seetõttu ei saa reieluu liigeses korralikult fikseeritud. Selle tulemusena tekib liiges, mis ei libise sujuvalt vaid hõõrdub. Arvatakse, et põhjused on kas geneetilised, seotud suure kaalutõusuga, ülekaaluga, kehva toitumise või vähese puusa lihasmassi tõttu, mis toetaks puusi.

Küünarliigese düsplaasia

on seisund, mida põhjustab abnormaalne rakkude, koe või luu kasv, mis tekitab küünarliigeses väärarengut ja degeneratsiooni.

Kederluu väikest tõugu koertel

Paljud väikest tõugu koerad kannatavad kederluu probleemide käes (põlveliigesed tagajalgades). See seisund ilmneb kui koera põlvekeder on oma normaalsest asendist nihestunud. Kui see juhtub, saab selle tagasi esialgsesse asendisse, kui koera tagumiste jalgade nelipealihased lõõgastuvad ja pikenevad. Seetõttu hoiavad enamus koeri, kellel on selline seisund tekkinud, oma tagumisi jalgu üleval või hüppavad liikumisel.

Kutsikad ja liigeste tervis

Kui plaanite osta kutsikat, kelle tõul on eelsoodumus liigeste probleemidele, tuleks kindlasti aretajalt küsida, kas aretuseks kasutatud koeradel on tehtud vastavad terviseuuringud, mis on välistanud neil antud terviseprobleemid. Kuigi see ei anna garantiid, et kutsikatel ei teki liigese probleeme, on tõenäosus haigestumiseks väiksem.

Koera liigeste tervise toetamine

Kui sul on juba tõug, kellel on soodumus liigeste haigusteks, siis on võimalik  sinul oma sõbra liigeste tervist toetada.

Hoia oma koera tervisliku kaalu piirides, eriti kasvufaasides, kus koera luud on pehmemad. Pigem olgu koer kergemas kaalus kui ülekaalus, et vähendada pinget liigestele

Kui su koer on veel kasvufaasis, väldi pikka pingutavat füüsilist koormust (ära jookse koeraga mitmeid kilomeetreid ning ära lase tal hüpata mööbliesemetele või joosta liiga palju trepist üles-alla).

Hoia oma täiskasvanud koera heas füüsilises vormis, et tal oleks lihasmassi, et toetada tema liigeseid.

Toidulisandid ja koera liigeste tervis

On olemas toidulisandeid, mis edendavad su koera liigeseid

Munakoore jahu

Munakoore jahu on kuivatatud ja jahvatatud munakoor, mis tagab naturaalse kaltsiumiallika, et tugevdada luid. See sisaldab lisaks munakoore membraani, mis on glükosamiini, kondriotiini ja hüaluroonhappe ja kollageeni allikas, et toetada liigeste tervist.

Omega 3

Kalaõlid, mis sisaldavad Omega 3, on tugeva põletikuvastase toimega.

Glükosamiin ja kondriotiin

Glükosamiin ja kondriotiin on kõhre ja liigesevedeliku koostisosad ning usutakse, et need lisandid on efektiivsed, et toetada liigeseid. Loomatoitude koostisosad nagu näiteks kanajahu, mis sisaldab kõhresid, on glükosamiini ja kondriotiini allikaks.

Glükosamiin ja kondriotiin on ka saadaval puhastatud toidulisanditena. Arvatakse, et nende ühendite allikas mängib olulist rolli nende efektiivsuses. Puhastatud toidulisandid tunduvad olema efektiivsemad ja pakuvad rohkem kontrolli annustamise üle.

 

Liigeste tervise koha pealt ei ole garantiisid. Kui su loom vananeb, on üha tõenäolisem, et ta kogeb vähemalt mingil määral liigeste jäikust. Kuid hoides oma lemmikut heas vormis ja pakkudes talle toidulisandeid, et toetada tema lihaste tervist, on see parim mida teha saad, et koer elaks tervet ja aktiivset elu.

 

Allikas: petcurean.com

 

NB! Teadmiseks kutsikat ostes

HD - tähendab puusaliigese düsplaasiat

ED - tähendab küünarliigese düsplaasiat

Puusaliigese (HD) hindamine:

 1. puuduvad düsplaasia tunnused
 2. peaaegu normaalne liiges
 3. kerge puusaliigeste düsplaasia
 4. keskmine puusaliigeste düsplaasia
 5. raske puusaliigeste düsplaasia

 

Küünarliigeste (ED) hindamine:

 1. puuduvad düsplaasia tunnused
 2. kerge küünarliigese düsplaasia
 3. keskmine küünarliigese düsplaasia
 4. raske küünarliigese düsplaasia