Mineraalid loomatoidus

11.11.2019
Mineraalid loomatoidus

Mineraalid loomatoidus

 

Mineraalid loomatoidus

Vitamiinid ja mineraalid on eluliselt vajalikud, mis täidavad erinevaid ülesandeid organismis ning on vajalikud terve, kasvava ja elujõulise lemmiku jaoks. Igal vitamiinil ja mineraalil on unikaalne funktsioon, seetõttu on oluline, et nendel mikrotoitainetel oleks toidus õige tasakaal.

Mineraalid looma toidus

Mineraalisisaldus igas loomatoidus on väljatoodud tuhasisaldusena (anorgaaniline aine). Tuhk tekib pea iga orgaanilise aine põletamisel. See sisaldab kaltsiumi, fosforit, naatriumkloriidi, kaaliumi ja muid mineraale. Looma organism vajab ka neid mineraalelemente, kuid teatud kogustes.

Kvaliteetses toidus on tuhasisaldus alla 10%. Ülemäärane tuhasisaldus näitab, et toit on kokku pandud mitte eriti kvaliteetsetest algkomponentidest ning selle seedimisel langeb organismile - eeskätt neerudele - suurem koormus jääkainete ja ülemääraste omastamata ainete väljaviimisel.

Kassid on selles osas koertest palju tundlikumad - pikaajalisel liiga mineraalse toiduga toitmisel nende kuseteed praktiliselt ummistuvad. Kassidele peetakse soovitavaks isegi alla 7% tuhasisaldusega toitu.

Kaltsium ja fosfor

On vajalikud normaalseks luude arenguks. Kui fosfori sisaldus on kaltsiumisisaldusest suurem, võivad tekkida luu väärarengud. Nende kahe mineraali puudus toidus võib põhjustada luude nõrkust ja luustiku deformatsioone. Ületarbimine võib ebasoodsalt mõjutada luude kasvu ja arengut ning segab mangaani imendumist organismi.

Koobalt

Vajalik efektiivsema hemoglobiini tootmiseks

Vask

On vajalik raua korralikuks kasutamiseks organismis. Üleliigne vasesisaldus võib vähendada oluliselt selle imendumist. Aneemia on märk sellest, et koera või kassi dieedis on raua või vasepuudus. Vasepuudus võib põhjustada ka luu väärarenguid.

Jood

Väikestes kogustes on joodi vaja struuma (suurenenud kilpnääre) ennetamiseks.

Raud

Vajalik hemoglobiini tootmiseks, et toimuks sujuv hapniku transport vereringesse ja muudesse kehaosadesse.

Magneesium

On tihedalt seotud kaltsiumi ja fosfori jaotamise ja metabolismiga. Üleliigne magneesium võib segada kaltsiumi imendumist.

Mangaan

Mikromineraal, mis on vajalik korralikuks luude moodustumiseks, kasvuks ja paljunemiseks.

Kaalium

Tarvis kehavedeliku, närviimpulsside ülekande ja teatud ainevahetuslike protsesside jaoks.

Naatriumkloriid

Kontrollib toitainete ligipääsu rakkudesse ja vee ainevahetust.

Tsink

On vajalik normaalseks luustikku, lihaste ja karva kasvuks. Tsingi puudus väljendub kõhnumise, kurnatuse ja väärarenguga. Vahel võib mõjutada ka karva kvaliteeti ja tekstuuri.

 

 

Allikas: petcurean.com