Milline on hea koeratoit? Mida anda oma kassile? Koera- ja kassitoidu ABC
Koera- ja kassitoit on midagi enamat kui lihtsalt söök, mida sinu lemmik sööb. See mõjutab lisaks nii tema tervist kui olekut. Oleme järgnevalt välja toonud, mida tähendavad enimkasutatavad mõisted koera- ja kassitoidu siltidel. Ikka selleks, et oskaksid paremaid valikuid teha teades ja tundes peamisi termineid.
Inimtoiduks kõlbulikud koostisosad
Need on toored koostisosad, mis on eelnevalt töötlemata ja sobivad inimtoiduks.
Teraviljavaba koera kuivtoit
Toidud, kus teravili (nt. riis, mais, nisu, oder jne.) on koeratoidu koostises asendatud marjade ning köögi- ja puuviljadega, mis on suurepärased looduslikke antioksüdantide allikad. Teraviljavabad toidud on kergesti seeditavad ja sobivad hästi koertele, kellel on tundlik seedimine või talumatus teravilja vastu.
Teravili
Mais, nisu, oder jne on koostisosad, mida lisatakse koeratoidu sisse. Eelistada tuleks toite, mis sisaldavad riisi, kuna see on kõige kergemini seeditav teravili. Mais ja nisu on madala toiteväärtusega ning nende omastamine on raskendatud. Kahjuks on need ka kõige sagedamini kasutatavad koostisained, kuna need on odavad ja kergesti kättesaadavad.
Loomsed saadused / loomsed kõrvalsaadused
Nt. loomsed saadused, kala kõrvalsaadused, linnuliha jne on ebamäärased lihaallikad, mille kvaliteet pole teada. Võivad olla ükskõik, mis osa loomast, mis ei sobi inimtoiduks (nt. purustatud kondid, veri, sooled jne).
Kuivatatud liha
Kuivatatud liha sisaldab umbes 10% vett, seega 90% sellest on väärtuslik toitaine. Värske liha sisaldab seevastu 70% vett ning väärtuslikku toiteainet on selles kõigest 30%. Seetõttu on sama kogus kuivatatud liha toiteväärtuselt suurem, kui värske liha.
Lihajahud
On värskest lihast kontsentreeritumad valguallikad ja sisaldavad vähem vett. Ideaalis võiks toidud sisaldada nii lihajahu kui värske liha allikat.
Antioksüdandid
Looduslikud säilitusained, mis tagavad kuivtoidu säilimise (nt. E-vitamiin, tokoferoolid).
Kunstlikud säilitusained
Tüüpilised kunstlikud säilitusained etoksikiin, BHA (butüleeritud hüdroksüanisool) ja BHT (butüleeritud hüdroksütolueen) on rasvlahustuvad keemilised säilitusained, mida kasutatakse loomatoitudes juba aastaid ning neid tuleks võimalusel vältida, kuna need on koera organismile mürgised. Eelistada võiks alternatiive nt. antioksüdandid (E-vitamiin või tokoferoolid).
Kunstlikud värvained
Värviline krõbin on vaid tootele atraktiivsema välimuse lisamiseks, kuna värvained ei lisa toidule mingit toiteväärtust. Tundliku seedimisega koertel võivad värvaineid põhjustada soovimatuid reaktsioone.
Valgud (loomsed valgud) / proteiin
Valguallikas on üks olulisemaid kriteeriume, mille põhjal toitu valida. Koostisega tutvust tehes, peaks esimene komponent kindlasti olema loomne valk (kana, kanalihajahu, lõhe, lõhejahu, kalkun, kalkunilihajahu jne).
Vältida tuleks koostiseid, milles kirjeldatakse umbmääraseid lihaallikaid (nt. loomsed saadused, kala kõrvalsaadused, linnuliha jne). Jälgi, et esimeseks komponendiks poleks kindlasti taimne valguallikas, kuna koerad omastavad eelkõige loomseid valke. Proteiinid koosnevad aminohapetest ja need on olulised sinu koera tervise jaoks. Toorproteiini ehk valgu sisaldus täiskasvanud koera toidus ei tohiks olla alla 18%.
Rasv
Rasv on samuti oluline toitaine, mis annab energiat. See tagab lisaks terved rakud, närvid ja lihased. Mida kõrgem rasvaprotsent toidus, seda vähem tuleks seda koerale anda.
Kiudained
Teraviljad sisaldavad rohkelt kiudained, mida koer ei suuda hästi omastada. Kiudaine sisaldus toidus võiks jääda alla 4,5%. Kiudaineid on vaja, et tagada seedimises osalevate bakterite elutegevus.
Tuhk (anorgaaniline aine)
Näitab toidus olevat mineraalainete hulka. Kvaliteetses toidus on tuhasisaldus alla 10%. Ülemäärane tuhasisaldus näitab, et toit on kokku pandud mitte eriti kvaliteetsetest algkomponentidest ning selle seedimisel langeb organismile - eeskätt neerudele - suurem koormus jääkainete ja ülemääraste omastamata ainete väljaviimisel.
Kassid on selles osas koertest palju tundlikumad - pikaajalisel liiga mineraalse toiduga toitmisel nende kuseteed praktiliselt ummistuvad. Kassidele peetakse soovitavaks isegi alla 7% tuhasisaldusega toitu.
Kaltsium & fosfor
Olulised mineraalained koeratoidus, mis toetavad koera luustikku ja hambaid. Samas ei tohi mineraalainetega üle pingutada, kuna liigne kaltsium võib põhjustada luustiku väärarengut.
Omega 6 rasvhapped
Kaitsevad organismi põletikuliste reaktsioonide eest ja parandavad naha ja karva seisukorda.
Omega 3 rasvhapped
Vähendavad valulikkust liigestes ja põletike riski. Parandavad naha ja karva olukorda. Kaitseb närvisüsteemi kasvuperioodil ja hoiab kolesteroolitaseme kontrolli all.
Glükosamiin ja kondroitiin
Molekulid, mis on vajalikud normaalseks liigeste talituseks. Eriti suuretõulistel koertel, kuna liigeste probleemid on neil üks peamisi kaebuseid.
Täissööt
Segasööt, mis on oma koostiselt küllaldane looma päevase söödavajaduse rahuldamiseks.
Täiendsööt
Söötade segu, milles on suur teatud ainete sisaldus ja mis oma koostiselt sobib looma päevase söödavajaduse rahuldamiseks, kui seda kasutatakse koos teiste söötadega.
Pilt: Petcurean.com