• Tasuta transport alates 100 eurost
  • Kiire kohaletoimetamine
  • Sisseloginud kasutajatele tavahinnaga tooted -5%

Kui võtad koju küüliku

24.09.2019
Kui võtad koju küüliku

Näpunäiteid esmakordsele küüliku omanikule

Küülikud on armsad ja pehmed väikeloomad. Kas oled otsustanud võtta ühe endale koju? Toome välja põhilised asjad, mida peaks üks esmakordne küülikuomanik teadma, et kasvatada terve ja vahva lemmik.

Küülikud on ööloomad

Küülikud on loomupäraselt kõige aktiivsemad öösel ja varahommikul ning võivad teha küllaltki palju lärmi, sel ajal kui pererahvas magada üritab.

Küülikud on osavad puuri ragistajad, puuri põhja kraapijad, veepudeli näksijad ja muu ebameeldiva heli tekitajad (eriti need, kes saavad vähe puurist väljas ringi kepselda). Seetõttu peaks arvestama, et küülik vajab ka päevasel ajal tegevust ja piisavalt palju liikumisvõimalust, et öösel ei hakkaks igavlev loom teid häirima.

Kui vanaks küülik elab?

Küülikute eeldatav eluiga on 8-12 aastat ja looma eest tuleb hoolitseda päevast päeva terve tema eluea.

Küüliku puur ja selle puhastamine

Ühel küülikul peaks olema kindlasti puur, mis on tema enda pesa. Puur olgu piisavalt suur, et küülik seal vabalt toimetada saab.  Ka kodustes tingimustes vajavad nad ühte kindlalt kohta, mis on nende oma ja kus nad tunnevad end turvaliselt. Võimalusel võiks puur asuda toa nurgas. Kindlasti peab olema puuri küljes veepudel, milles on alati saadaval värske vesi. Puuri võiks ära mahtuda ka WC-nurk (küülikuid on võimalik potitreenida). Kuna küülikud on uruloomad, siis võiks puuris olla ka majake või pesa, kuhu küülik end saab ära peita.

Puuri võiks kergelt puhastada iga päev: korja ära suuremad pissiloigud, kuna neil on kombeks kiirelt haisema hakata. Vajadusel võib lisada juurde veidi aluspanu.

Suurpuhastust peaks tegema kord nädalas, pestes korralikult ära terve puuripõhja ja vahetada ära kogu aluspanu. (Aluspanuks võib kasutada saepuru, saepuru graanuleid või põhku).

Küüliku toit ja maiused

Küülikul peab olema kogu aeg ees hein ja puhas vesi. Hein peaks moodustama suurema osa küüliku dieedist, kuna hein sisaldab palju kiudaineid, vitamiine ja mineraale. Heina närimine annab neile lisaks tegevust ja vähendab muude asjade närimist.

Lisaks võib anda ka erinevaid poes müüdavaid küülikutoitusid, kuid mitte ületada soovitatud päevast kogust pakendil, kuna see kõrgendab riski ülekaalulisusele. Jälgida tuleks ka kindlasti, et toidud ei sisaldaks suhkruid, kuna need tekitavad hamba- ja seedimisprobleeme.

Maiustusteks on soovitav anda värskeid juur- ja puuvilju ning salatilehti. Eriti hästi maitsevad porgand, kaalikas, hiina salat ja õun. Õuna tuleks anda väiksemas koguses, kuna see võib tekitada küllikule gaase. NB! Õunaseemned ei tohi küülikule anda. Võib anda ka viinamarju, pirni, apelsini ja kuivatatud marju, aga samuti väiksemas koguses.

Küülikukindel tuba

Kui lased küülikul toas vabalt ringi liikuda, siis peaks tuba olema küülikukindel. Küülikud armastavad närida juhtmeid, tapeeti, mööblit ja muid asju. Kõik see võib olla küülikule ohtlik ning seetõttu tuleks tuba kriitilise pilguga üle käia, arvestades, et küülikud suudavad täiskasvanuna hüpata päris kõrgele.

Peida ära kergesti kättesaadavad juhtmed. Korja laudadelt ja kappidelt ära esemed, mis on loomale ohtlikud (nt. mürgised taimed, kodukeemia jne.) Blokeeri kohad, kuhu küülik võib kinni jääda (nt. diivani- ja voodialused).

Küülikud ja haigused

Küülikuid ja nende käitumist tuleb hoolega jälgida, kuna tavaliselt haigestuvad nad kiirelt ja see võib muutuda eluohtlikuks. Jälgima peab igapäevaselt kindlasti, kas loom on aktiivne ning kas ta sööb piisavalt. Kui märkad, et küülik on loid, või pole paar päeva söönud, tuleks koheselt pöörduda veterinaari poole. Ka vesised ja punetavad silmad on märk haigusest. Vaata ka küüliku kõrvasid, et neil poleks lestasid või kärnasid.

Kord aastas tuleks käia küülikut ka vaktsineerimas, kuna eriti suvel on neil oht haigestuda ränkadesse viirushaigustesse (nt. müksomatoos), mida levitavad kärbsed ja sääsed.

Küülikud ei talu otsest päikest ega liigset kuumust. Kui looma peetakse suvel väljas puuris või aedikus, peab olema küülikul võimalus piisavalt juua ning vari päikse ja vihma eest.

Küülikud ja mänguasjad

Küülikuid on iseloomult erinevaid, mõned armastavad mängida kõlisevate mänguasjadega ja vetsupaberirullidega, kuid on ka neid, kes eelistavad mitte neist välja teha. Loomapoodides on müügil erinevaid mänguasju, mis aitavad su küülikut tegevuses hoida. Eriti hästi sobivad mänguasjad, mille sisse saab panna maiuseid või heina.

Küülikute käitumine

Küülikute puhul tuleks arvestada, et neile väga ei meeldi, kui neid sülle võetakse, seetõttu ei sobi nad väikestele lastele, kes tahavad neid pidevalt katsuda ja üles võtta. Kui aga tekib vajadus neid üles võtta, siis peaks õppima selgeks õige tehnika kuidas seda teha (kindlasti mitte kõrvadest). 

Mõned küülikud tulevad nuruvad ise pai. Nad naudivad kui sa neid kõrvade tagant või selja pealt sügad. Pepu pealt intensiivselt sügades hakkab enamus küülikuid end selle peale kontrollimatult mõnuledes keelega limpsama. Kuid on ka küülikuid, kes hellustest lugu ei pea.

Kui küülik on pahane, siis ta krigistab hambaid või peksab oma tagumisi jalgu vastu maad. Sellisel juhul on targem küülikul lasta maha rahuneda, kuna ta võib näksata.

Üldjuhul on küülikud väga toredad ja vahvad kaaslased, kellele meeldib ringi joosta ja igasuguseid trikke teha. Nad pakuvad palju rõõmu ja nende väike armas nina teeb tuju alati rõõmsaks.