Penner Lemmikloomapood

toode(t) - 0,00

Kõrvits – Koerte supertoit

 

29.08.2017

Kõrvits – Koerte supertoidud (I osa)
Koer l Koeratoit l Toitmine

Kõrvits on olnud eestlaste toidulaual pikka aega lemmikul kohal ning ei tasu imestada, kui ütlen et see võiks olla osa ka sinu koera toitumisest. Kõrvitsal on palju häid omadusi, mis edendavad tervist ja seda võib õiges koguses lisada regulaarselt koeratoidule.

Kõrvits on väga toitev, lihtne valmistada ja sellel pole peaaegu ühtki kõrvaltoimet. Seda võib anda koerale värskelt, keedetult, küpsetatult või püreestatult ja selle maitset koerad enamasti armastavad. Sellest artikklist leiad kõik, mida pead teadma kõrvitsa kasulikkusest koertele.

Miks on kõrvits koerte tervisele kasulik?

Kõrvits (kiudained) kaalulangetuseks
Kõrvits on hea lahendus, kui otsid viise, kuidas langetada koera kaalu. Vähenda toiduportsjoni kogust ning lisa selle asemel sama palju püreestatud või keedetud kõrvitsat (alusta väiksema kogusega).

Kõrvits sisaldab palju kiudaineid, mis tekitab täiskõhutunnet ja vähendab soovi süüa suuremaid koguseid.

Kõrvits kõhukinnisuse korral
Kiudained aitavad lisaks ka kõhukinnisuse korral. Kõhukinnisus muutub tavaliselt koera vanemaks saades sagedamaks ja tõsisemaks probleemiks. Tõstes kiudainete hulka suurendate väljaheidete hulka - see stimuleerib käärsoolt ja edendab lihaste kokkutõmbumist, mis vastutavad väljaheidete liikumise eest seedesüsteemis.

Kõrvits kõhulahtisuse korral
Kiudainete osakaalu suurendamine toidus aitab ravida ka kõhulahtisust. Kõrvits sisaldab rohkelt vees lahustuvaid kiudaineid, mis aitavad aeglustada seedimist ning imevad endasse vett.

Kõhulahtisuse korral lisa 1-2 supilusikatäit (vastavalt koera suurusele) kõrvitsapüreed koeratoidule. Kõrvitsat võib toidule lisada igapäevaselt, et kõhuprobleeme ka ennetada.

Kõrvits ja koerte kuseteede tervis
On leitud, et kõrvitsaseemned sisaldavad rikkalikult vajalikke rasvhappeid ja antioksüdante. Need aitavad parandada koerte nahka ja karva seisukorda, lisaks usutakse, et kõrvitsaseemned toetavad kuseteede tervist. Väike kogus kõrvitsat koeratoidus, võib aidata kusepidamatuse korral.

Kõrvitsa niiskuse eelised
Kõrvits koosneb 90% veest ning on seetõttu tervislik lisand iga koera dieedile, kelle peamine toiduallikkas on kuivtoit.

Kuivtoit võib suurendada maohapete ja pankrease ensüümide sekretsiooni, et aidata koera seedimist, mistõttu võib vähese niiskussisaldusega toit mõjuda dehüdreerivalt. Vee joomine või veerikkad toidud (kõrvits) aitavad seda efekti vähendada.

Teised kõrvitsa kasulikud omadused
Kõrvits sisaldab palju naturaalseid ja kasulikke vitamiine ja toitaineid:
·         Kaalium – vajalik lihaste kontraktsiooniks ja taastumiseks
·         Vitamiin C – toetab immuunsüsteemi
·         Beta-karoteen – ennetab vähki
·         Tsink – parandab naha ja karva olukorda
·         Vitamiin A – parandab nägemist

Kui palju kõrvitsat peaksin ma koerale andma?
Alustada oleks hea 1 või 2 supilusikatäiega püreestatud kõrvitsaga päevas vastavalt koera suurusele.

Mida vältida?
Ära anna koerale poest ostetud valmistooteid kõrvitsast, mis sisaldavad suhkruid ja vürtse. Ära lase kunagi koeral süüa kõrvitsa vart või lehti, kuna need on kaetud väikeste teravate karvakestega, mis ärritavad koera suud ja seedetrakte. Koerad ei tohiks kunagi süüa ka kõrvitsa koort.

Iga kord kui annad koerale midagi uut, isegi kui see on tervislik, tuleb seda teha mõõdukalt, et näha kuidas koer reageerib uuele lisandile. Seetõttu alusta väikeste kogustega.

Andes alguses liiga palju kõrvitsat, võid hoopis kõhulahtisust esile kutsuda. Lisaks võib liiga palju kiudaineid tekitada gaase, puhitust ja krampe (põhjustab liiga kiire ja suure koguse kiudainete tarbimine). Nende kõrvalmõjude vältimiseks suurenda kõrvitsa koguseid järkjärgult, et seedetrakti bakterid kohaneksid suurenenud kiudainete kogusega.

 

Inglise keelest tõlkis: Tuuli H.