• Tasuta transport alates 100 eurost
  • Kiire kohaletoimetamine
  • Sisseloginud kasutajatele tavahinnaga tooted -5%

Miks kassid nurruvad?

16.10.2022
Miks kassid nurruvad?

Miks kassid nurruvad?

Kas oled ka mõelnud, et miks ikkagi kassid nurruvad? Paljud meist on kindlasti kuulnud, et kui kassid nurruvad, ütlevad nad sulle, et on õnnelikud. Kuigi arvatakse, et nurrumine on osaliselt vabatahtlik ja osaliselt instinktiivne, näitavad uuringud, et kassid võivad nurruda erinevatel põhjustel. Nii võivad nad nurrumist kasutada suhtlemisviisiks, enese rahustamiseks või isegi tervendamiseks. See on põhjus, miks kassid nurruvad sageli, kui nad on vigastatud või pärast stressirohket sündmust.

 

Millal hakkavad kassid nurruma?

Kassipojad sünnivad pimeda ja kurdina, jäädes selliseks umbes kahenädalaseni. Kuid nad hakkavad nurruma juba mõne päeva pärast, et anda emale teada, kus nad on, ja tõmmata endale tähelepanu toitmise ajal. Selline käitumine jätkub täiskasvanueas ja on tuttav kindlasti ka sulle, kui kiisu õhtusöögi ajal nurruma hakkab. Kuid see on vaid üks mitmest erinevast nurrumise kasutamise viisist.

 

Miks nad veel nurruvad?


Kassid nurruvad sageli, kui me neid silitame. Just see loobki kujutelma, et nurrumise ja naudingu vahel on seos. Mitmed uuringud kassidega on näidanud, et selline käitumine viitab sellele, et nad võivad samuti püüda julgustada edasist suhtlemist, justkui öeldes: "Palun jätka silitamist!".

 

 

Kas teadsid, et kiisu nurrumine tähendab ka nuttu?

2009. aastal läbiviidud uuring näitas, et kassid võivad nurrudes varjata nuttu. See mõjub aga sulle, kui kassiomanikul instinktina, mis sarnaneb inimlapse nutuga. Uuringus täheldati, et kui kassid nurruvad toidu küsimiseks, olid nurruvad kassid "kiireloomulisemad ja vähem meeldivad". See viitab sellele, et nad saavad erineva häälega nurrumisega manipuleerida, et nö. suhelda erinevatest asjadest.

 

Kuidas kass nurrub?

Kasside käitumise uurimine on jäänud koerte omast tublisti maha, kuid 1991. aasta uuring järeldas, et nurrumine pärineb kassi häälekastist ehk kõrist. Kui kassid hingavad, häälepaelte ümbrus laieneb ja kitseneb kiirelt ning rütmiliselt. Kui õhk vibreerib nende kõrilihaste kohal, kostab nurruvat heli.

 

Miks kass stressis olles nurrub?

Ajakirjas The Journal of the Acoustical Society of America avaldatud 2001. aasta uuring näitas, et kodukassid ja mõned suurte kasside liigid, sealhulgas puumad ja gepardid, võivad nurruda sagedusega, mis on optimaalne valu leevendamiseks ja isegi luude parandamiseks.

 

Aga miks siis ikkagi minu kass praegu nurrub?

Parim võimalus kassi nurrumist mõista on vaadata tema kehakeelt ja konteksti. Kui ta hommikul esimese asjana nurrub võib ta nõuda, et sa talle süüa annaksid. Kui oled aga just pikalt tööpäevalt naasnud, võib ta sulle nurrudes tere öelda. Istub su süles ja mõnuledes nurrub? Tõenäoliselt annab sulle märku, kui rahulolev ta on!

Seega keegi pole täiesti kindel, miks kassid nurruvad, kuigi on mitmeid häid oletusi. Ilmselge tähelepanek on see, et kassid näivad nurruvat, kui nad on rahul ja tunnevad end hästi. Kuid see ei ole alati nii: mõned kassid nurruvad ka siis, kui nad on näljased, vigastatud või hirmunud. Ja mis kõige üllatavam, on leitud, et nurrumise sagedus stimuleerib luude taastumist - jah, luude taastumist!