• Tasuta transport alates 100 eurost
  • Kiire kohaletoimetamine
  • Sisseloginud kasutajatele tavahinnaga tooted -5%

Kassil on vesised ja rähmased silmad – mida teha?

16.10.2022
Kassil on vesised ja rähmased silmad – mida teha?

Kassil on vesised ja rähmased silmad – mida teha?

Sinu kassi silma niiske välimine kiht kaitseb silma, pestes ära mustuse ja prahi. Kuid kui su kiisu silmadest on hakanud jooksma liigselt pisaraid või ta kissitab silmi, võib see olla varane märk, et tegemist on tõsisema probleemiga. Järgnevalt vaatame mõningaid põhjuseid, miks võivad kassi silmad vesised olla.

 

Põhjused, miks kassi silmad võivad olla vesised

Kui sinu kassil on vesised silmad, tähendab see tõenäoliselt, et silm üritab tõrjuda teatud terviseohtu, nagu viirus või võõrkeha. Paljudel juhtudel on põhjus väike ja taandub ilma veterinaararsti abita.

Kuid tähelepanelik tuleb olla siiski, sest võib olla hulk tõsiseid põhjuseid, mis kassi silmad vesiseks võivad ajada. Kassi silmaprobleemi põhjuse leidmiseks on vaja otsida muid sümptomeid.

 

Kasside silmaprobleemide sümptomid

 

Vesi ja klaasjad silmad

Allergia on kasside jaoks üllatavalt levinud probleem ja võib kindlasti põhjustada kassi silmade ärritust ja vesisust. Tavalised allergiad, mis võivad kassi silmi mõjutada, on õietolm, hallituse tolm, majapidamises kasutatavad puhastusvahendid, parfüümid ja mõned ravimid.

Kassi allergeenist eemal hoidmine võib aidata probleemi lahendada. Kui sa aga ei suuda täpselt kindlaks teha, mis sinu kassi vesiseid silmad põhjustab, on õige minna loomaarsti juurde. Loomaarst suudab välistada kassi vesiste silmade tõsisemad põhjused ja oskab soovitada viise, kuidas sinu kiisu silmad paremini tundma panna.

 

Kass kissitab silmi ja pilgutab neid sageli

Kui kassil on vesised silmad ja ta pilgutab neid sageli, külasta loomaarsti. Sinu kassil võib olla kinni jäänud võõrkeha, mis ärritab silma, või ummistunud nasolakrimaalne kanal (pisarajuha). Kuigi kassi pisarajuha kanali takistused ei ole nii tavalised kui koertel, võivad need põhjustada pisaravoolu ja silmast sagedamast vee välja voolamist.

 

Punased ja põletikulised silmad

Kui sinu kassi silmad tunduvad punased ja põletikulised, on suur tõenäosus, et su kassist sõbral on konjunktiviit. Teised märgid, mis viitavad sellele, on silmade turse ja suurenenud valgustundlikkus.

Seda kasside levinud silmahaigust võib põhjustada kõik, alates infektsioonist või allergiast kuni kasside herpesviiruseni.  Kuigi kassi konjunktiviiti on lihtne kõrvaldada, võib see ilma ravita põhjustada tõsisemaid tüsistusi. Sel põhjusel on alati parem pöörduda oma loomaarsti poole, kui kassi silmad on muutunud punaseks ja vesiseks. Sõltuvalt sinu kassi silmaärrituse raskusastmest võib ravi hõlmata loomaarsti poolt määratud silmatilku või salvi.

 

Kleepuv, kollane või roheline eritis

Nagu inimestelgi, on kassi silmadest tekkiv nõtke või kleepuv eritis tavaliselt infektsiooni tunnuseks. Selge ja läbipaistev eritis viitab sageli viirusinfektsioonile. Samas roheline või kollane eritis on tavaliselt märk sellest, et kassil on bakteriaalne infektsioon.

Silmainfektsioonidega tegelemisel võib varajane diagnoosimine ja ravi aidata vältida tõsisemaid tüsistusi. Kui sinu kassil on bakteriaalne silmapõletik, võib ravi hõlmata oftalmoloogilisi antibiootikumitilku, geele või salve. Enamikul juhtudel ei ole suukaudsed ravimid vajalikud, välja arvatud juhul, kui kassi silmaprobleem on süsteemse infektsiooni tagajärg.

 

Ilmne valu või turse

Kui sinu kassil on ilmsed valunähud, silmamuna on punnis või silma ümber on märgatav turse, on aeg viia kass kiiresti loomaarsti juurde glaukoomi kontrollimiseks. Kasside glaukoomi sümptomid näitavad, et on vaja erakorralist veterinaarabi.

See valulik seisund võib ilmneda ootamatult ja areneda väga kiiresti. Enamikul juhtudel on sümptomite ilmnemise ajaks suur osa kassi nägemisest pöördumatult kadunud.

 

Ninast vee eritumine ja aevastamine

Kui sinu kassil on tüüpilised külmetusnähud, nagu vesised silmad, aevastamine ja nohu, kannatab ta tõenäoliselt külmetushaiguse või kasside ülemiste hingamisteede infektsiooni all.

Paljud kasside külmetushaigused taanduvad nädalaga, ilma et oleks vaja veterinaarabi. Kuid kui sinu kiisu sümptomid halvenevad või ei parane paari päeva jooksul, lepi kohtumine kokku oma loomaarstiga.

 

 

Millal viia kass loomaarsti juurde silmakontrolli?

Kui sinu kassi silmad jooksevad vett rohkem kui päeva või kaks või tal valu või infektsiooni sümptomid, on aeg pöörduda loomaarsti poole. Loomaarst saab kassi silmi uurida ja soovitada sobivaid ravimeetodeid, mis aitavad leevendada kassi silmade ebamugavustunnet.

 

NB! Selles postituses esitatud nõuanded on mõeldud informatiivsel eesmärgil ja ei kujuta endast lemmikloomade kohta meditsiinilist nõuannet. Lemmiklooma seisundi täpseks diagnoosimiseks lepi kokku kohtumine oma loomaarstiga.

 

Loe kindlasti ka teisi nõuandeid siit!