• Tasuta transport alates 100 eurost
  • Kiire kohaletoimetamine
  • Sisseloginud kasutajatele tavahinnaga tooted -5%

6 asja mida pead teadma küüliku väljaheidetest

21.10.2019
6 asja mida pead teadma küüliku väljaheidetest

6 asja, mida pead teadma küüliku väljaheidetest

Kas teadsid, et küülikud tihtipeale teesklevad, et nad on terved – isegi kui nad ei ole? Õnneks jänese väljaheited ei valeta. Loe edasi, et saada teada kõike küüliku kakast ja kuidas sa saad neid hoida tervena ja õnnelikuna.

Küülikud ja nende harjumused

Küülikud peavad sööma oma kakat, et püsida tervena – jah, sa lugesid seda õigesti. Kui söödud toit läbib seedeelundkonda esimest korda, siis ei ima see kõiki vajalikke toitaineid ning seetõttu peab küülik toitu veel teist korda seedima. See tagab toitainete õige jaotumise ja kasutamise.

Väljaheidete tundmaõppimine

Jänestel on kahte tüüpi väljaheiteid: pehmed ja kõvad pabulad. Esimest tüüpi väljaheiteid jänesed söövad. Pehmed väljaheited näevad välja nagu kokku kleepunud viinamarjakobarad ning on tihti mustad ja läikivad. Need väljaheited on mikroorganismide rikkad. Teist tüüpi väljaheited on väiksed helepruunid kõvemad pabulad.

Väljaheidete jälgimine

Kui sa oled küüliku omanik, siis sa pead õppima vaatama tema väljaheiteid, kuna see annab sulle aimu tema tervise kohta. See on oluline, kuna jänesed kipuvad oma tervisehädasid peitma. See on kaitsemehhanism, mis aitab neil looduses ellu jääda. Kui märkad liiga palju pehmeid väljaheiteid, siis on see märk sellest, et midagi on valesti. Tavaliselt sa ei märkagi neid, kuna jänesed söövad need enamasti koheselt oma tagumiku küljest ära.

Piisavalt peaks olema ka normaalseid kõvemaid pabulaid. Kui neid on vähe või neid on jäänud vähemaks kui tavaliselt, viitab see tõsistele seedimishäiretele, mille korral tuleks konsulteerida veterinaariga.

Liiga palju häid asju?

Kui märkad palju pehmeid väljaheiteid, siis võib see olla märk sellest, et küülik sööb heina asemel liiga palju maiustusi ja ’kontsentraat’ toite. Hein tagab kiudaineid, mis on vajalikud, et küüliku magu töötaks korralikult ning peaks olema küüliku dieedis esimesel kohal.

Liiga palju pehmeid väljaheiteid võib tähendada, et su küülik on haige. Üldjuhul saab probleemist lahti, kui vähendada maiustuste ja kontsentraat toitude hulka ning suurendada heina kogust. Kui aga see ei aita, tasuks ühendust võtta veterinaariga.

Kuidas aidata küülikul toota rohkem ’häid väljaheiteid’

Küülikud vajavad palju heina, et toota normaalseid pabulaid ning vedelat väljaheidet. Jänesed vajavad umbes oma kehasuuruse jagu heina päevas. Peotäis värskeid rohelisi salateid ja juurvilju (brokkoli, kapsas, spinat või värsked maitsetaimed on hea valik) aitavad su küülikul olla terve.

Hoia küüliku tagumik puhas

Pehme või kleepuv väljaheide võib jääda su küüliku tagumiku külge kinni, mis meelitab ligi kärbseid ning võib põhjustada tõsiseid tervisehädasid (loe rohkem Kärbeste rünnak). Kui tagumik on määrdunud, siis pese seda õrnalt sooja veega ja kuivata hoolikalt!

 

Allikas: Supreme Pet Foods